Що таке пасивний будинок?
Пасивні або енергозберігаючі будинки - споруди, відмінною характеристикою яких є мале енергоспоживання або ж відсутність необхідності опалення. Такі будинки зберігають ту кількість внутрішнього тепла, що знижує до 70% витрат на електроенергію і до 90% - на опалення, що своєю чергою зменшує витрати й покращує стан навколишнього середовища.
Розрізняють два типи будинків - активні та пасивні. Пасивні будинки споживають малу кількість енергії, а активні будинки, своєю чергою, здатні виробляти енергію самостійно в обсязі достатньому для постачання інших будівель. Як правило це відбувається за рахунок сонячних батарей, теплових насосів, а також систем клімат-контролю, контролю опалення.
Не варто плутати пасивний будинок з «розумним» або активним. Розумний будинок лише контролює електроенергетичний баланс, активний же, не просто економить енергію, а й створює свою. Наприклад, у Німеччині енергозберігаючі будинки з'явилися понад 20 років тому, а на території України пасивні будинки тільки набирають свою популярність.
Як і в будь-якому виді будівництва, пасивні будинки мають свої переваги та недоліки.
До основних переваг можна віднести:
Одним з головних плюсів подібного житла є зниження витрат на опалення. У пасивних будинках вікна розташовуються таким чином, щоб скло і рами «віддавали» вулиці якомога менше тепла, а сонячне тепло піднімало температуру всередині приміщення.
До зовнішніх стін приміщення приєднують опорні конструкції з металу (оскільки метал дуже добре проводить тепло, він своєю чергою, знижує температуру примикаючих стін). Тепловтрати також знижуються за рахунок сильної герметизації даху, стін.
Варто звернути увагу і на зниження негативного впливу на екологію завдяки пасивним будинкам. Енергоефективне житло - відмінний спосіб допомогти природі, адже опалювальні підприємства здійснюють викид величезної кількості шкідливих речовин, що своєю чергою призводить до сильних забруднень і змін клімату.
Хочемо звернути Вашу увагу і на поширені міфи щодо пасивних будинків. Ось деякі з них:
Однак у таких будівель є свої нюанси:
Найскладнішою частиною при обладнанні пасивного житла є вентиляційна система. Недосвідчені працівники просто з нею не впораються. За допомогою вентиляції повітря потрапляє у приміщення через повітрозабірні отвори. Саме тому в будинок потрапляє менше повітря і тепло всередині приміщення поширюється рівномірно. У разі коли Ви хочете, щоб температура повітря у спальні була вищою, а у ванній кімнаті нижчою, доведеться придумати обхідні шляхи. Дана особливість підтримує оптимальну температуру без зайвої витрати енергії. Так, влітку в будинку буде прохолодно навіть без кондиціонера.
Так само істотним нюансом є ціна. Будівництво пасивного будинку обійдеться дорожче звичайного десь на 10%. Однак ці витрати окупляться вже через кілька років за рахунок економії електроресурсів, що буде довгостроковим вкладенням.
Будівництво пасивного будинку передбачає певні технології. Найважливішими частинами в ньому є стіни, фундамент і покрівля. Саме через них просочується повітря і необхідне тепло. Тому будівельники роблять все, щоб прибрати так звані «містки холоду» і утеплюють огороджувальні конструкції приміщення.
Для хорошого теплозбереження пасивного будинку слід пам'ятати декілька правил:
Існує два головних стандартів пасивного будинку. Вони зав'язані на величині кВт*год: перший параметр енергозбереження позначає витрату тепла, яке потрібно, щоб обігрівати один квадратний метр будівлі протягом року.
Так, у звичайному цегляному приміщенні в рік витрачається близько 300 кВт*год теплової енергії на квадратний метр. У пасивному ж будинку цей показник знижується до 15 кВт*год. Дана норма повинна дотримуватися за умови комфортної температури приміщення - від +20 C. У Європі цій нормі відповідають тисячі будинків і багатоповерхівок. Якщо ж витрата становить не більше 60 кВт*год, приміщення визнається будинком з низьким споживанням енергії.
Другий параметр - загальне споживання будь-якої енергії для побутових потреб з урахуванням опалення, гарячої води, вентиляції, електрики. Цей показник повинен складати не більше 120 кВт*год на квадратний метр за рік.
Пасивне опалення будинку досягається за рахунок зниження тепловтрат. Саме тому зовнішні стіни проєктуються з мінімальною площею, що своєю чергою, дозволяє зменшити вартість будівництва і досягти теплоізоляційного ефекту.
Яким же чином домогтися невеликої площі? Найкращим рішенням буде споруджувати прибудови, а не окремі будівлі, і уникати складних форм. Це абсолютно не означає, що потрібно відмовлятися від незвичайних архітектурних рішень. Але варто пам'ятати про те, що злами створять додаткові зазори в теплоізоляції, перекриття яких сильно збільшить витрати на будівництво. Саме тому тут важлива компактність.
Методи теплоізоляції залежать від матеріалу з якого побудовані стіни. Дерев'яні потрібно зробити товще, наприклад, збільшивши діаметр колоди. Щоб не було «містків холоду», будівельники роблять зруби спеціальним способом і утеплюють передбачувані слабкі місця.
Варто відзначити, що потовщення будівельного матеріалу автоматично робить будівництво дорожчим. Тому при будівництві використовуються утеплювачі, ізоляційні мембрани, вітрозахисні плити. Те ж саме стосується бетонних і каркасних стін (тут так само не обійтися без теплоізоляційного матеріалу). Пінопласт же буде найвигіднішим вибором і підійде для будь-яких поверхонь.
Особливу увагу слід приділити дверям та вікнам. Необхідно ретельно утеплити місця, де вони примикають до стіни, вибрати склопакети з декількох стекол, простір між якими заповнений інертним газом.
Як вже було сказано раніше, у пасивних будинках система опалення використовується рідко, а приміщення залишається теплим за рахунок збереження вже наявного тепла. Енергія при цьому може вироблятися з додаткових джерел, таких як дрова, газові насоси, сонячні батареї.
Помилково припускати, що в подібного виду спорудах взагалі немає опалення. Так, теоретично всі потреби повинна покривати вентиляція з рекуперацією тепла. Однак це погано допомагає взимку. Тому в таких приміщеннях вмонтовуються додаткові системи опалення, наприклад, водяна тепла підлога. Це та ж підлога з підігрівом, тільки нагрівається вона не за рахунок електрики, а через труби.
Будівництво пасивного будинку - це дуже перспективна технологія. Одне таке спорудження дозволить заощадити, а заодно знизити негативний вплив на навколишнє середовище.