Чому плачуть вікна та що таке віконний конденсат?

Чому плачуть вікна та що таке віконний конденсат?

Досить часто, особливо в зимовий період, з'являється конденсат на пластикових вікнах у приватному будинку або в квартирі. «Віконні сльози» часто живуть своїм життям і навесні вони зазвичай закінчуються самостійно.

Почнемо, мабуть, із визначення. У приміщенні з високим рівнем вологості та низькою температурою однієї з поверхонь вікна, наприклад, коли зовні температура нижче, а в кімнаті вище, відбувається конденсація – процес перетворення пари на рідину.

Відповідно сам продукт цього перетворення називається конденсатом, а різниця температур пояснює, чому конденсат на пластикових вікнах утворюється з боку кімнати. Тобто краплі, що утворилися – це конденсат на пластикових вікнах. Оптимальні значення температури та вологості у квартирі за нормами «Опалення, вентиляція та кондиціювання» – це 18-22 ℃ і 30-45% вологості у приміщенні. Утворення конденсату може свідчити, що норми мікроклімату не витримуються і вологість значно підвищена.

Найхолодніша поверхня в металопластиковому вікні - скло, тому на ньому утворюється конденсат.

Ось ще ряд можливих причин появи конденсату:

  • Установка «холодного» склопакета з низьким опором теплопередачі;
  • Недостатній повітрообмін у зв'язку з надто герметичними вікнами та поганою витяжною вентиляцією;
  • Підвищена вологість будівельних конструкцій через нещодавно завершені будівельні або ремонтні роботи;
  • Побутова поведінка мешканців: приготування їжі (киплячий чайник на підвіконні), прийняття душу, прання, полив квітів, утримання акваріумів, підтікання системи опалення тощо;
  • Помилки монтажу пластикових вікон: неповне запінювання, поганий захист від кліматичних впливів, відсутність або погана пароізоляція;
  • Недостатня конвекція повітря за внутрішнім склом через широкі підвіконня або щільні штори.

Поради від Експерта

Як можна мінімізувати появу конденсату?

  • підтримувати оптимальне співвідношення температури/ вологості у приміщенні;
  • організувати нормальну вентиляцію, регулярно провітрювати або встановити на вікна вентиляційний клапан;
  • підняти температуру на поверхні склопакета, а це залежить від особливостей самого склопакета.

Досягти кращих показників можна лише у склопакетах за допомогою енергозберігаючого напилення та інертного газу. Отже, звичайний склопакет краще замінити на 2-камерний з енергонапиленням, інертним газом та бажано на теплий профіль.

Такі профілі мають значно меншу термопровідність, що дозволить збільшити температуру в «крайових» областях склопакета і тим самим знизити можливість появи небажаного конденсату.

До речі, перешкода доступу теплого повітря до внутрішньої поверхні склопакета через широке підвіконня та неправильне розташування опалювальних приладів або їх відсутність також можуть призвести до появи конденсату.

20 грудня 2021